A fahéj (Cinnamomum zeylanicum, Cinnamomum verum) közismert és nagyon kedvelt fűszer szerte a világban, sokféle étel fűszerezéséhez használják.
A fahéjat adó fa tipikusan Ceylon szigetén és Kínában él meg; az ágairól lefejtett sötétbarna kérget használjuk fűszerként. A lehántolt kérget egy napig száradni hagyják, majd a külső részt eltávolítják. A megmaradt belső réteg száradás közben összetekeredik az általunk ismert fahéjtekerccsé. A boltok polcaira ebben a formában, illetve ennek őrleményeként kerül.
A fahéjnak relative magas a kumarin tartalma a többi növényhez képest, kilónként 2100-4400 mg is lehetséges. A kumarin természetes aromaanyag, ami néhány növényben (pl. borsmenta, levendula), és több élelmiszerben is megtalálható.
A kumarin nagyobb mennyiségben megemeli a vér a májenzim-számát, károsítja a májat, súlyosabb esetben májgyulladáshoz vezet, és a véralvadást is gátolja. Napi megengedett mennyisége testtömeg-kilogrammonként 0,1 mg, ami például egy ötvenkilós személy esetén naponta 5, egy nyolcvankilós személy esetén pedig 8 mg kumarint jelent, viszont egy 20 kg-os kisgyermek esetén mindössze 2mg fogyasztása javasolt.
A fahéjat szinte mindenki szereti. Jellegzetes illata és egyedülálló íze mellett számos előnyös élettani hatással rendelkezik.
A fahéj 9 jótékony hatása
1. Segíti az emésztést
A fahéj elősegíti az élelmiszerek egészséges emésztését. A fahéjban lévő nyálka- és cseranyagoknak, valamint az illóolajnak köszönhetően pedig a gyomor-béltraktus működését is serkenti. Kevesen tudják, hogy a fahéjból tea is főzhető, ami erős emésztésserkentő hatással bír. Ráadásul Indiában rendszeresen használják puffadás ellen, mivel megakadályozza a gázok kialakulását az emésztés során.
2. Elősegíti a fogyást
Serkenti az emésztőnedvek termelését, és így gyorsítja az anyagcserét, ennek köszönhetően pedig segíti minden diéta eredményes megvalósítását. Érdemes tudni, hogy fokozza a vérkeringést, ezáltal az anyagcserét is, amiért enyhe zsírégető hatással is bír. Ráadásul csípős-édeskés íze elnyomja a cukor utáni sóvárgást.
3. Csökkenti a vércukor szintet
Anyagkutatások szerint a fahéjban található aldehid segít a vércukorszint optimalizálásában. A kutatók megfigyelték, hogy a fahéj hatására csökken az éhgyomri vércukorszint, javult a szervezet inzulinválasza olyannyira, hogy rendszeres fogyasztása a diabéteszben szenvedők számára is segítség lehet.
4. Erős antioxidáns
Antioxidánsok a fahéjban nagy számban fordulnak elő – emellett remek mangánforrás is – amiért a fahéj képes harcolni a szabadgyökök ellen. A fahéj immunerősítő hatása régóta nem vita kérdése, egyes kutatások szerint a világon fellelhető 10 legerősebb antioxidáns élelmiszer egyike.
5. Csökkenti a koleszterin szintet
Az összkoleszterin és az LDL – a rossznak nevezett – koleszterin szintre gyakorolt hatása is rendkívül kedvező. Napi 1,5-2 gramm fahéj a koleszterinnel összefüggésbe hozható betegségek ellen mérhető eredménnyel használható.
6. Enyhe fájdalomcsökkentő hatású
A fahéj segít távol tartani a prosztaglandinokat, a hormonhatású lipideket, amik a szervezetben allergiás rohamoknál, gyulladásnál szabadulnak fel. Hatásukra fájdalom, láz lép fel. Számos fájdalomcsillapító gyógyszer is ezen az elven működik.
7. Izületi gyulladások ellen is hatásos
Akik izületi gyulladástól szenvednek, számukra érdemes naponta egy pohár meleg vízben elkeverni 2 kanál mézet és 1 kiskanál fahéjat. Ha rendszeresen fogyasztják ezt az egyszerű italt, akkor akár krónikus gyulladásaiktól is megszabadulhatnak.
8. Eredményes gombás fertőzések ellen
A fahéj olaj rendkívül hatékonyan támogatja a gombás fertőzések felszámolását. Lábgombás fertőzések eseténben érdemes fahéjas lábfürdőt venni, ecsetelni a fertőzött területet. Egy német tudományos vizsgálat során a fahéjjal átitatott vécépapír használatával teljes mértékben vissza lehetett szorítani a fertőzésekért felelős élesztőgombát.
9. Szépíti a bőrt
Már az egyiptomi szépségápolás egyik központi támogató alapanyaga volt. Kiváló tonizáló, energetizáló hatása van, ennek köszönhetően nagymértékben ápolja, és szépíti a bőrt. Naracsbőr elleni kozmetikumokban nagyon hatákonyan segíti a méreganygaok távozását, és így bőrünk megszépülését. Többféle krém készítményben is alkalmazzák, mert erőteljesen támogatja a bőr fiatalító mechanizmusait.